Skip To Main Content

Leadership

Senior Leadership Team

1 2 3 > showing 1 - 6 of 14 constituents
Rich Wilson

Rich Wilson

Head of School
Kirstin McEachern

Kirstin McEachern

Assistant Head of School for Academic Affairs and Diversity & Inclusion Coordinator
Kelley Schiess

Kelley Schiess

Assistant Head of School for Enrollment Management and Community Engagement
Nick Accrocco

Nick Accrocco

College Counseling Director
Nancy Berlier

Nancy Berlier

Communications Director
Kelly Cronin

Kelly Cronin

Upper School Director
1 2 3 > showing 1 - 6 of 14 constituents

Board of Trustees

Allison (Hiltz) Kropp '93,      Chair
Annie Bergeron
Sheryl Black
Steve Burns
Matt Carcieri
Susan Castellini
Melanie Chavez
Rev. John R. Civille
Kim David
Mark Heimbouch
Robert "Bing" Hinton Jr.
Sr. Donna Jurick 
Carolyn Karageorges
Lama Khoury
Scott Kohlhepp
Wayne Lippert '89
Josh Lorentz
Drew Myers
Ty Nelson
Tom Neyer
Jackie Parker
Joelle Ragland
Kevin Riley
Andy Ritch
Keke Sansalone
Mirja Zeilstra

Group of people standing outside

Board of Trustee Committees

The Board of Trustees usually meets as a whole in August, October, December, January, March and May. 

Buildings and Grounds: 
Responsible to develop the master plan of the school's buildings and grounds with the staff and outside consultants. Reports to the board periodically on major plant and campus issues and whenever necessary provides board oversight of major building projects.
Business Affairs: 
Responsible for financial operations, personnel policies and day-to-day planning for improvements of buildings and grounds; provides policies and oversees investment performance.
Committee on Trustees: 
Selects and nominates candidates for the board, nominates board officers and conducts a yearly board evaluation.
Coordinating Committee:
Conducts annual review of Head of School and oversees Head of School succession. Recommends committee chair succession to Committee on Trustees. Coordinates committee work and oversees progress on the Strategic Plan.
Development Committee:
 Provides policies, plans and oversight of the school's programs for marketing, fundraising, annual, capital and endowment funds and general relations with alumni, parents, friends and the public.
Enrollment Management/Marketing Committee: 
Provides policies, plans and oversight of the school's programs for enrollment management and marketing strategies.

The Independent
School Advantage

Like other independent schools which answer to an independent board of trustees, The Summit has the freedom to determine their own mission and design the programs that best serve students. Read a Q&A on the value of independent schools.

Former Trustees

The Summit is fortunate to have a long history of trustees who believe in our mission and whose experience and expertise has laid a foundation for growth:

Phyllis M. Adams
Joe Albers SBS ’54 +
C. Bert Amann SBS '45
Rev. Msgr. Robert A. Amann +
William J. Baechtold
Sr. Mary Ann Barnhorn SNDdeN
Mike Bergeron
M. Elaine Billmire
Mark J. Bodnar
Marc Bohlke +
Sr. Elizabeth M. Bowyer SNDdeN
Joe Brinkmeyer
Mary Foss Brinkmeyer '67
Julie Bristow
James J. Brockhoff +
Mark E. Burke
Willie F. Carden
Robert S. Castellini BMS '82
Robert H. Castellini
Susan Castellini
Michael J. Chasnoff
Gyasi Chisley
Rev. John R. Civille
Rev. William F. Cleves
Jean Clipson +
Robert E. Coletti
Neil Comber
Bob Conway
Todd L. Cooper
David H. Crowl
Chip Crowther
Thomas A. Cruz
Sr. Kimberly Dalgarn SNDdeN
Kimberly L. David
Scott B. David
Claude Davis
Richard K. Davis
Roger W. Dean
Victoria C. Delamerced
Sr. Carol Diemunsch, SNDdeN +
David B. Dillon
Evelyn M. Disher
Renee' B. Dunn
Gregory W. Edwards
Albert C. Eiselein +
Edward R. Elicker
James E. Evans
Mary J. Farmer
Sr. Marla Feldman SNDdeN +
Cynthia M. Fitton
Sr. Rose Ann Fleming ’50, SNDdeN
Sr. Claire Foley, SNDdeN +

Louis G. Freeman SBS '50
Sharon W. Frisbie '69
Therese D. Fullen
Louis D. George
Karl Gieseke
Sr. Nancy Gnau, SNDdeN +
John M. Griffin
Thomas D. Grote SBS '69 +
Paula N. Grulee
Barbara Haas  +
Ocie L. Hammond, Jr. +
Kathryn (Stahl) Harsh '84
Karen A. Hatcher
E. Channing Headley
Brian E. Heekin SBS '57
Thomas D. Heekin SBS '51
Kenneth Hehman
Robert S. Heidt
David F. Herche
Ellen W. Hiltz
Francie S. Hiltz
Charles Hinckley +
Sr. Joyce Hoben, SNDdN
Mike Holmes
Walter E. Homan SBS '66
Eleanor B. Irwin
Elizabeth A. Jantsch
Jerome Jenkins +
Gary D. Johns
George R. Joseph BMS '78
Richard Joseph, Sr. BMS '79
Ron Joseph BMS '81
Sr. Mary Ann Jurka, SNDdeN +
Eric H. Kearney BMS '77
Jerome H. Kearns
Priya Klocek
Julie Klosterman
Kenneth F. Klosterman '80
Ralph W. Kohlhoff +
John F. Koons +
Lawrence H. Kyte SBS '52
Catherine Laden
John K. Landry
Sr. Imelda Laub, SNDdeN +
Marian B. Leibold
Teri List-Stoll
Stevie Luebbers
Brian D. MacConnell SBS '71
Cynthia W. MacConnell
William L. Mallory
Lynn Marmer
Peg Mathile
Tim Mathile

Sr. Kristin M. Matthes, SNDdeN
John J. McLaughlin
Lisa Wintersheimer Michel
Tim Michel
Sr. Frances Joan Miller, SNDdeN +
Thomas E. Mischell
Robert L. Mitchusson
Tracy T. Moore '02
Kate Nelson
Valerie L. Newell
Surita (Schott) Newman '62
Jean Pauly
Mary Beth Price
Rev. Gail A. Poynter +
H. Nicholas Ragland SBS '58
Martha H. Ragland
Sr. Jo Ann Recker, SNDdeN
Mark Reuter
Gabrielle (Bouscaren) Reynolds '66  +
Mercer Reynolds
Bruce M. Rippe '76
Samuel Ross
William R. Ryan +
E. Robert Schaeffer
Raymond E. Schilderink SBS '64
Elizabeth (Grogan) Schmidt '75
Philip V. Schneider
Rev. Philip O. Seher
P. Stuart Seltman ‘86
Pete Settle
Michael Stagnaro BMS '87
James E. Stahl
Rev. Edward Slater
Donald R. Stautberg +
Eric Steinman
John W. Steinman
Lynn Sundermann +
Richard H. Sutphin Sr. +
Cenona Taveras
Louis F. Terhar
Sr. Francis Marie Thrailkill, SNDdeN
George E. Thurner BMS '77
Suzanne Tosolini
Christopher D. Vollmer SBS '66
Tonya C. Warren
Nadine (Makstell) Whitsett ‘74
Helen (DeCourcy) Williams '38 +
Thomas L. Williams SBS '71
Richard V. Wilson
James J. Wimberg +
David Wiser

+Deceased